Bas en Eelkje zijn vrij identiek. Beiden op 30 juli jarig ook. Alleen is Bas een jongen en Eelkje een meisje. Daarover mailen ze elkaar. Hoe het mannenbrein werkt en denkt, tegenover dat van een vrouw. Het is een probeersel. Net als mannen en vrouwen een probeersel zijn van God. En toch duidelijk verschillen. Vinden zij. Bas en Eelkje. Die best lijken op elkaar.
Aan: baslovevoetbal@live.nl
Onderwerp: Kunnen we beste vrienden zijn?
Lieve vriend!
‘’Als ik voor onbepaalde tijd met een willekeurige man op een eiland gedropt wordt, zou het er op uitdraaien dat we seks hebben.’’ Zo sprak de stem van mijn kersverse docente Nederlands in havo 5. Ik keek op een afstandje naar mijn beste vriend en mijn brein ontsprong de visualisatiedans nauwelijks. De gedachte dat we samen op een onbewoond eiland zouden leven, uren wijn zouden drinken, ongeremd onze lachspieren trainen, filosofisch de zonsondergang tekenen in de vorm van een lied en asociaal veel eten, leek me fantastisch. Maar seks, jemig doe normaal. Drink met je billen bloot melk uit de kokosnoot was voor mij de enige toenadering die ik durfde te maken naar sensuele escapades.
Mijn beste vriend en ik waren onafscheidelijk. Ik keurde zijn liefjes en hij maakte mijn scharrels belachelijk. Ik noemde hem Annie en hij mij Birk. Hij speelde piano en ik zong. Hij praatte, ik begreep. Hij grapte en ik lachte. Ik lapte hem op tijdens liefdesverdriet en hij vertelde mij hoe goed ik eruitzag. We dronken biertjes. Althans, ik dronk biertjes, hij whiskey. Want hij had gluten. Hij zag ergens een goed lijf en ik een goed karakter. Toen ineens keek ik recht in zijn ogen en mijn hart begon te twijfelen. Hij was mijn grappenmaker, psycholoog en pianist, maar de romantische aantrekkingskracht had ik nooit eerder gevoeld. Alle mensen op school hadden alvast besloten dat wij een stel waren. Wij hadden geen idee. We waren gewoon vrienden. Of toch niet? Ik dacht het wel! Maar misschien ook niet!
Nu, duizend jaar later, ik ben immers erg oud, hebben de woorden de docent van mijn lievelingstaal niet losgelaten. Mannen en vrouwen zijn voorbestemd om seks te hebben, dus kunnen in de essentie nooit zulke goede vrienden zijn als met de eigen sekse. Hoe zit het, lieve Bas? Kunnen mannen en vrouwen beste vrienden zijn?
Ik zie halsreikend uit naar je antwoord!
Met vriendelijke groet,
Eelkje
_________________________________
Aan: eelk_horses_xx@hottertmail.com
Onderwerp: RE: Kunnen we beste vrienden zijn?
Mooiste moordvrouw,
Allereerst vraag ik mij af waar die docente deze – hopelijk uit de context gerukte – woordencombinatie vandaan haalt. Want, naast dat de zin correct Nederlands is, filter ik er weinig leerzaams uit dat betrekking heeft op het gegeven schoolvak. Ten tweede vind ik de vergelijking met een (onbewoond) eiland krommer dan Quasimodo op het moment dat hij zijn gevallen zeepje van de grond grist. En ten derde wil ik al antwoord geven op je vraag: ja. Maar laat ik beginnen met mijn tweede punt uit te leggen.
Ik lust geen witlof. Totaal niet. Alleen al bij het opschrijven van deze groentesoort krijgen mijn vingers stuiptrekkingen. Ook ben ik tegen moorden. Ja, ik weet het, ideale schoonzoon. Maar stel, die witlof is mijn enige en laatste voedselbron. Er staat slechts één gebochelde Fransman in de weg om die witlof te bemachtigen, zodat ik zelf kan overleven. Dan vermoord ik hem en vreet ik die witlof op alsof er nooit iets beters heeft bestaan. Zonder daar een seconde over na te denken.
Mijn witlofmoord ontstaat uit een totaal andere situatie dan mijn huidige. Dat ik een man voor een groente zou ombrengen, wil namelijk niet zeggen dat jij mij nu een moordenaar mag noemen. Of een voorvechter van witlof. Het laat alleen zien dat er hele andere omstandigheden te bedenken zijn. Andere omstandigheden dan de situatie waarin wij ons momenteel bevinden. Situaties die alleen bestaan in onze gedachten.
Het kromme aan een eiland is dat het totaal niet overeenkomt met ons huidige bestaan. Het leven wat jij en ik leven is juist totaal tegenovergesteld aan de door jouw lerares geschetste kokosnotenketserij. En in dit leven kunnen mannen en vrouwen prima kneitersgoede vrienden zijn. Wellicht niet de beste, maar daarin ligt vooral wederzijds onbegrip dwars en niet de seksuele voortplantingsdrift. Die drift is op dit ogenblik namelijk veel eenvoudiger te beteugelen dan op een eiland.
Zoals u, Eelkje. Zijn wij vrienden? Ja. Dikke vriendjes? Ja! Nou, dat is voor nu belangrijker dan de vraag of we dat in andere situaties ook nog zullen zijn. Mag dat vermaarde eiland voorlopig onbewoond van mens en gedachten blijven.
With lof,
Bas
Een WhatsAppje bij nieuwe schrijfsels?
Voeg 06-57835955 toe, stuur een willekeurig berichtje en blijf op de giga-hoogte!
Of volg Derks op Instagram / Twitter / Facebook. Of doneer.
38 comments
[…] en vrouwen kunnen volgens deze samenleving blijkbaar geen vrienden zijn. Zo had ik afgelopen week twee keer een lang en goed gesprek met een vrouwelijke collega, kreeg ik […]
Stijn Brouwer pfew, ons platonische huwelijk in de toekomst kan doorgaan <3
Tess Fluit deze jongen moet jij ook echt volgen.
Ingrid, whaha, we hebben het erover en ineens zie ik overal dingen voorbij komen :p
Silva kijk nou! 🙂
Daan Gijsman
Hey Eelkje je word beroemd
Het is een golden oldie, maar hij blijft leuk om naar te kijken en past helemaal in dit thema:
http://m.imdb.com/title/tt0098635/
Martijn Elders hahaha ik heb het nog niet gelezen maar denk hetzelfde onderwerp :’)
Dianne van den Berg n
Hans Snel 🙂
Tessa en wat vinden wij hiervan
Dominique Francissen , ik moest een beetje lachen
Kes Kloosterhuis
Tegenwoordig zeggen ze dan gelijk of je verkering hebt
Eelkje en ik gaan ook wel een beetje tegen het verkering.
Ja oke, maar als dat niet zo is. Dan wordt dat ook gelijk gezegd
Bas aaaah hebben we verkering? Wat lief dat je het zo persoonlijk via Facebook vraagt. Altijd al zo’n attente jongen geweest!
Haha, veel plezier er mee jongens (Eelkje Rommers en Bas Derks)
Aaah Eelkje, krijg ik je gouden scheerlijnen? Wat lief! Altijd al zo’n tentendame geweest!
<3
Dorien Postma
Melissa Pereboom
Huh huh jan, waar baseer jij dat op?????????????????!!?????????!!
Soliana Ashame
Vincent Schoonbeek
Nick de Ruiter
Dirk Pieter Verbeek, deze is leuk om te lezen
Lena wauw ons levensverhaal in dat eerste mailtje
Annemarie van Woudenberg! Dit MOET je lezen
Awesomeee 🙂 Laat die mensen maar denken; wij zijn gewoon hele dikke vriendjes^^ <3
proefondervindelijk 🙂 🙁 🙂 ja dat kan.
Nienke Hendriksen
Superstuk!
🙂
Wauw goed bekeken Bas 🙂
Dankuuu!